حـرف هايـى بـراى نـگـفـتـن

بـــا مـــخـــاطـــبـــيـــن آشـــنـــا

یازدهم آذر سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی یا سردار جنگله.از اون جایی که نسبت به کسانی که در راه حفظ این آب و خاک تلاش میکنند و جونشون رو میدن احترام خاصی قایلم، به میرزا هم علاقه خاصی درام. همین طور به اون سریال قدیمی و آهنگ تیتراژش.

میرزا سال ها در جبهه های زیادی با دشمنان مختلف جنگید.روس،انگلیس، دولت مرکزی، جنگ های داخلی و از همه مهمتر با جهل مردم روزگار خودش.

از خیلی ها خیانت دید، حتی از بعضی از صمیمی ترین افرادش. نکته جالب و البته تاسف آور اینه که آخرین کسی که با میرزا موند فردی به نام گائوک آلمانی بود. وقتی میرزا در آخرین نبرد شکست خورد ا طریق کوهستان عازم تالش بود که گرفتار سرما و کولاک شد. گائوک از سرما مرد ولی جوانمردی میرزا به او اجاز نداد تا جنازه ی رفیق خود را در میان برف رها کند تا طعمه حیوانات وحشی شود؛ جنازه او را به دوش کشید و به راه خود ادامه داد تا سرما جان او را نیز گرفت. شاید اگر شخص دیگری بود این کار را نمی کرد و  خود را نجات می داد اما او میرزا بود...

نگاهی گذرا به تاریخ ایران نشان می دهد که این مرز و بوم همیشه مورد حمله و طمع بیگانگان و زیاده خواهی دیگران بوده است. اما در همین تاریخ همیشه امثال میرزا کوچک خان بوده اند که در مقابل ظلم و ستم و استثمار ایستادگی کرده و جان خویش را فدا کرده اند.

نیاز ایران به چنین جوانمردانی پاک باز همیشگی خواهد بود. و اکنون نیز....

در پایان چند بیت درباره میرزا که در زمان خود او توسط هوادارانش خوانده می شده و در تیتراژ سریال نیز به کار رفته را می نویسم.

در کتاب سردار جنگل ابراهیم فخرایی 5 بیت از این شعر که با لحن و آواز دشتی خوانده می شده آمده است.

چقد جنگل خوسی ... ملت واسی ... خستا نبوستی

می جان جانانا ... ترا گوما میرزا کوچک خانا

خدا دانه که من ... نتانم خفتن ... از ترس دشمن

می دیل آویزانا ... تراگوما میرزا کوچک خانا

چیره زودتر نائی تند تر نائی تنها بنائی

گیلان ویرانا ترا گما میرزا کوچک خانا

بیا ای روح روان تی ریشا قربان بهم نوانان

تی کاس چو مانا ترا گ.ما میرزاکوچک خانا

اما رشت جغلان ایسیم تی فرمان کنیم امه جان

تی پا جیر قربانا ترا گوما میرزا کوچک خانا

هر چند دیگر دوره ی چنین مبارزاتی به سر آمده اما همواره نیازمند چنین تفکراتی خواهیم بود، پس یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.


نوشته شده در جمعه دوازدهم آذر ۱۳۸۹ساعت 21:33 توسط زهيــــــر +++|قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت